مقالات

آشنایی با قیر دمیده

قیر دمیده (قیر اکسیده) چیست؟

یکی از انواع قیر که در كاربرد های صنعتی مورد توجه قرار می گیرند، قیر های دمیده یا همان قیر های اکسیده هستند. این نوع قیر در عایق رطوبتی ساختمانی بام و كف، لاستیک ها، پوشش لوله، رنگ غیره استفاده می شوند که به نسبت ایزوگام پلیمری کیفیت پایین ‌تر و عمر کم تری دارد. این نوع قیرها به كمك نقطه نرمی و درجه نفوذ دسته بندی و كدگذاری می شوند

قیر دمیده از دمیدن هوای داغ به مازوت به دست می‌آید. در این فرآیند، هوای داغ با دمای ۲۰۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی‌گراد توسط لوله ‌های سوراخ‌ دار به محفظه حاوی مازوت دمیده می‌شود. در اثر انجام این فرایند، اتم‌ های هیدروژن موجود در مولکول‌ های هیدروکربورها، با اکسیژن هوا ترکیب می‌شود و با تشکیل آب، عمل بسپارش اتفاق می‌افتد. قیر دمیده نسبت به قیر خالص دارای درجه نفوذ کمتری است، درجه نرمی بیشتری دارد و حساسیت کم تری نسبت به تغییرات دما دارد.

این نوع قیر بیشتر در ساختن ورق‌های پوشش بام، باتری اتومبیل و اندودکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. علامت اختصاری قیر دمیده R مثلاً قیر ۸۰/۲۵ R به معنای قیر دمیده با درجه نرمی ۸۰ و درجه نفوذ ۲۵ می‌باشد .

قیر دمیده در تولید ایزوگام

مواد مورد نیاز جهت ساخت ایزوگام با قیر دمیده :

قیر دمیده، پلی آستر، تیشو، لایه آلومینیم ۱۴ الی ۱۶ میکرون، پلاستیک پشت لایه ایزوگام، پودر تالک برای تولید این نوع ایزگام مازوت وارد برج تقطیر شده و پس از عمل بسپارش، تبدیل به قیر دمیده می‌گردد. لازم به ذکر می‌باشد که قیر دمیده تولید شده نیاز به افزوده شدن هیچ ماده‌ای را ندارد و مستقیماً وارد دستگاه خط تولید ایزوگام می‌گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن